Aktualizacja 30-06-2018  
   

Rafał Kaczor

Historia Boksu

Walka na pięści jest jednym z najstarszych sportów, znanym już w starożytnej Grecji i Rzymie.
Znajdował się on w programie antycznych igrzysk olimpijskich.
Statyczne bijatyki dwóch zawodników były bardzo brutalne i czasem kończyły się śmiercią.
Walki te, toczone z minimalną ilością reguł, niewiele miały wspólnego z boksem ? sportem, jaki narodził się w 1719 roku w Anglii.
Wówczas to James Figg, uznawany za pierwszego w historii mistrza Anglii, założył przy Tottenham Court Road w Londynie "akademię" boksu.
Walczący nie nosili rękawic i zadawali ciosy dopóki któryś z nich nie został znokautowany lub opadł z sił.
Jack Broughton, który w 1730 roku zastąpił Figga, przez 18 lat zachował mistrzowski tytuł i jako pierwszy skodyfikował podstawy zasad tego sportu.
Wstrząśnięty śmiercią na ringu jednego ze swych przeciwników, George'a Stevensona, sformułował i wprowadził w życie zbiór zasad znany jako Broughton's Rules,
które w I połowie XIX wieku zostały zastąpione przez London Prize Ring Rules.

Zręby współczesnego zawodowego boksu wywodzą się od opublikowanych w 1867 roku w Wielkiej Brytanii zasad zwanych Queensberry Rules, które po raz pierwszy wprowadziły wymóg zakładania rękawic.
Początkowo współistniały one z zasadami londyńskimi, jednak do końca XIX wieku praktycznie je wyparły i walki w rękawicach stały się standardem (np. od 1889 roku bezwzględnie obowiązują one w USA).

Symbolem tych przemian stał się John L. Sullivan uznawany za ostatniego mistrza w walce na gołe pięści, a zarazem pierwszego mistrza œświata wagi ciężkiej w walce w rękawicach.
W roku 1916 podjęto ważną decyzję o ograniczeniu oficjalnych zawodowych walk o mistrzostwo świata do 15 rund po trzy minuty każda, z jednominutowymi przerwami.
W latach 80. XX wieku, wskutek tragicznej śmierci koreańskiego boksera Kim Duk-koo, zawodowe walki ograniczono do 12 rund.